Data powstania
01.01.1951
Barwy: żółto-zielone

Historia
LUDOWY KLUB SPORTOWY SOKÓŁ ORZECH

Przed wojną i w pierwszych latach powojennych sport w Orzechu uprawiany był w sposób spontaniczny. Zajęcia sportowe odbywały się na boisku szkolnym, które znajdowało się na osadzie Pogorzałków. Rozgrywano takie dyscypliny, jak: biegi, skoki, rzuty, piłkę nożną, dwa ognie, palant, krykiet. W tej ostatniej grze nasza drużyna liczyła się wówczas na całym Śląsku.
Na przełomie 1951 i 1952r. założono Klub Sportowy, który posiadał jedynie sekcję piłki nożnej i należał do Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych. Założycielami byli: Tomasz Bacik – prezes oraz Roman Skowyra, Klemens Lubos, Ignacy Matejczyk, Antoni Świerc, Robert Mańka, Franciszek Wołek i Jan Matejczyk. Pierwszym trenerem piłkarzy z Orzecha był Paweł Krzykawski, były zawodnik Ruchu Radzionków.Klub przyjął nazwę „Sokół”, która nawiązywała do dawnych nazw towarzystw sportowych działających na tych terenach.
Do rozgrywek „Sokół” przystąpił w 1952r. w klasie „D”, by po roku awansować do „B”. W latach 1955-56 LZS Orzech zawiesił swoją działalność ze względu na pobór zawodników do wojska. W tym czasie działała sekcja tenisa stołowego. Jesienią 1956r. Sokół Orzech wznowił działalność. Działaczami w ówczesnym okresie byli Herman Musialiki Henryk Sylwa. W latach 1962-70 prezesami Klubu byli – Franciszek Szeliga oraz Eugeniusz Szeliga. W roku 1970r. funkcję prezesa objął Grzegorz Judas, którą pełnił do 2002r. (w międzyczasie, przez okres dwóch lat klubowi prezesował Henryk Krasówka). W 2002r. Klub awansował do klasy „A”. Po sukcesach Judasa prezesem Klubu został Bronisław Renka.
Marzec 2007r. to czas demokratycznych wyborów nowego zarządu. Za prezesa wybrano Bolesława Grabowskiego, wiceprezesami zostali Jan Karkoszka i Kazimierz Tomaszewski, sekretarzem, Krystian Tyczka,a członkami: Rudolf Pogorzałek, Eugeniusz Różanek, Adam Francik, Joachim Krupa i Łukasz Mitas. Po roku działalności „Sokół” awansował do klasy „A”.W sezonie 2007/2008 po raz pierwszy zarejestrowano drużynę trampkarzy. W 2012 roku dzięki wieloletniej pracy trenera Marka Tomczyka seniorzy awansowali do katowickiej ligi okręgowej. W 2013 roku nadszedł czas na wybór nowego zarządu. Prezesem klubu został Adam Francik. W tym samym roku drużyna juniorów zdobyła tytuł Mistrza Juniorów Podokręgu Bytom i awansowała do Śląskiej Ligi Juniorów. Warto tu wspomnieć, że klub zawdzięcza ten awans trenerowi Markowi Grabowskiemu. Aktualnie klub posiada trzy drużyny młodzieżowe: orliki, trampkarze oraz juniorzy młodsi.
Obecnie prezesem klubu jest Mariusz Przybylok, a wiceprezesami Marek Grabowski oraz Dariusz Tomala. Zarząd LKS Sokół Orzech to w większości młodzi ludzie, którzy wraz z doświadczonymi działaczami mają wizję rozwoju sportu w Orzechu i starają się skutecznie realizować swoje plany i zamierzenia. Jednym z nich było zdobycie awansu drużyny seniorów do katowickiej ligi okręgowej, rozwój szkolenia dzieci i młodzieży oraz otwarcie nowego budynku klubowego na obiekcie Sokoła.

W lutym 2016 r. odbyły się obchody naszego Klubu z okazji 65-lecia istnienia. Poniżej krótkie kalendarium, z najważniejszymi wydarzeniami:

Rok 1951 – Założenie w Orzechu Klubu Sportowego LZS Orzech
Rok 1953 – Otwarcie boiska sportowego w Orzechu
Rok 1972 – Klub przyjmuje nazwę LZS „Sokół” Orzech
Rok 1992 – Klub zmienia nazwę z LZS na LKS
Rok 2003 – I awans drużyny seniorów do klasy „A”
Rok 2005 – Ufundowanie sztandaru dla klubu
Rok 2008 – Renowacja boiska i II awans drużyny seniorów do „A” klasy
Rok 2012 – Awans drużyny seniorów do klasy okręgowej
Rok 2013 – Drużyna juniorów zdobywa tytuł Mistrza Juniorów Podokręgu Bytom i awans do Śląskiej Ligi Juniorów
Rok 2014 – Oddanie do użytku budynku Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Orzechu
Rok 2016 – 65-lecie istnienia klubu sportowego w Orzechu.